Predstavitev projekta

Predstavitev projekta

Trajanje projekta: 1.10.2020 – 30.9.2022.

Celjski mladinski center je postal projektni partner pri projektu VALUE, ki spada pod Ključni ukrep 2 - Sodelovanje za inovacije in izmenjava dobrih praks - Strateška partnerstva na področju mladine. Projektni konzorcij tvorijo štiri organizacije iz Nemčije, Velike Britanije, Avstrije in Slovenije. 

Po vsej Evropi se kot vpliv Covida 19 stopnje brezposelnosti močno povečujejo, predvsem med nizko kvalificiranimi, prikrajšanimi mladimi. Medtem ko se je v zadnjih letih brezposelnost mladih v večini držav zmanjšala (vključno s partnerskimi državami tega projekta, so trenutne številke zaskrbljujoče, pri čemer so bile mlade skupine prebivalstva ponovno močno prizadete. Tako se mladi, ki v teh časih zapuščajo šolanje, srečujejo s prekarnimi situacijami, stanjem nemoči in depresije. Vsi ti elementi veljajo zlasti za gospodarsko šibkejše regije. Hkrati pa je kriza povzročila nov val solidarnosti in "socialne povezanosti" med družbami, ki so ga sprožili in pokazali deli mlajše generacije.

Projekt VALUE bo kot odgovor na trenutno situacijo, ponujal nove oblike opolnomočenja mladih z manj priložnostmi in jih motiviral, da uporabijo doslej spregledane veščine in tihe potenciale, razkrite v državljanskem in socialnem vedenju - povezane tudi z njihovo zaposljivostjo (nova delovna mesta na področju socialnega varstva in na sorodnih področjih). Projekt bo mladim pomagal premagati odsotnost nadzora nad obstoječimi razmerami. Z zagotavljanjem inovativnih pedagoških rešitev bo projekt mladim omogočil, da spremenijo paradigme nemoči v nov občutek pozitivnega nadzora in aktivnega razumevanja njihovega upravljanja sprememb v smeri aktivnega in poudarjenega družbenega vedenja, pa tudi duševne blaginje tako za njihovo osebno stanje kot za strokovni razvoj. Skratka želimo si, da se mladi aktivno zavedajo svojih pozitivnih osebnih potencialov in namerno ustvarjajo dodano VREDNOST tako, da jih uporabljajo zase in za druge v smislu aktivnega družbenega in odločnega vedenja v službi in v osebnem življenju.

Cilji projekta so:

  • ponuditi nove rešitve (novi pedagoški koncepti, praktična orodja, modeli izobraževanja mladih) za izvajalce, ki delajo s končnimi upravičenci / končnimi uporabniki tega projekta, s pomočjo treh inovativnih pedagoških izhodov:
  • vzpostaviti načrt; ki bo vseboval pedagoški koncept in smernice za izvajanje usposabljanja in treningov, na podlagi delavnic trenerjev / moderatorjev in razmislekov / evalvacijskih sej
  • omogočiti nabor orodij in tehnik učenja za trenerje / moderatorje, ki jim bodo pomagala spodbuditi aktivno odločno vedenje med mladimi z manj priložnostmi
  • predstaviti primere dobrih praks iz vsake partnerske države. 

Vpliv projekta bo zajemal naslednje ciljne skupine/deležnike: 

  • mlade: spodbujanje vključevanja, povezovanja in opolnomočenja mladih
  • vzgojitelje, mladinske delavce, vodje v izobraževanju in pomožnemu osebju
  • mladinske mentorje; učitelje, trenerje, svetovalce, socialne delavce v mladinskem izobraževanju

Partnerji projekta so:

  • IB Mitte gGmbH für Bildung und Soziale Dienste Niederlassung Sachsen)
  • BEST INSTITUT FUR BERUFSBEZOGENE WEITERBILDUNG UND PERSONALTRAINING GMBH
  • CELJSKI MLADINSKI CENTER, JAVNI ZAVOD ZA MLADINSKO KULTURO, IZOBRAZEVANJE, INFORMIRANJE IN SPORT
  • INOVA CONSULTANCY LTD

Projekt je financiran s strani programa Erasmus +.