Predstavitev projekta

Predstavitev projekta

Trajanje projekta: 1.6.2020 – 31.3.2022.

Celjski mladinski center je postal projektni partner pri projektu EURvoice, ki spada pod Ključni ukrep 2 - Sodelovanje za inovacije in izmenjava dobrih praks - Strateška partnerstva na področju mladine. Projektni konzorcij tvori šest organizacij iz Madžarske, Grčije, Bolgarije, Slovaške, Italije in Slovenije. 

Projekt je nastal zaradi zmanjševanja stopnje civilne in politične angažiranosti mladih po Evropi in po vsem svetu v zadnjih desetletjih. Mladi, ki so upravičeni do glasovanja na lokalnih in evropskih volitvah, to počnejo redkeje kot predstavniki starejše generacije. Zaradi tega se je oblikovala trditev, da je prihodnost demokracije ogrožena, ker je politični angažma v poznejšem življenju, zasnovan na navadah, razvitih v mladosti, in mladi v sedanjosti, bodo sčasoma postali odrasle osebe v prihodnosti. Da bi obrnili te zaskrbljujoče trende, je partnerstvo EURvoice ustvarilo koncept ambicioznega 22-mesečnega projekta, namenjenega izboljšanju spretnosti mladinskih delavcev in uslužbencev mladinskih organizacij za spodbujanje državljanske odgovornosti in sodelovanja med mladimi. Cilj projekta EURvoice je povečati ozaveščenost mladih državljanov EU o aktivnem državljanstvu in državljanski odgovornosti ter spodbuditi njihovo sodelovanje v političnih in družbenih dejavnostih v njihovih lokalnih skupnostih.

Cilji projekta so:

  • zmanjšati ovire, ki ovirajo mlade državljane pri aktivnem sodelovanju v lokalnem upravljanju, demokratičnih in volilnih procesih EU, pri glasovanju na lokalni, regionalni in nacionalni ravni; brez volilne pravice in povzroča izključenost mladih z manj priložnostmi in socialnimi ovirami;
  • spodbujati aktivno državljanstvo in družbeno odgovornost mladih v njihovih lokalnih skupnostih prek spletnega vozlišča EURvoice z integrirano virtualno učilnico;
  • spodbujati medsebojno razumevanje med mladimi v različnih skupnostih z vključenostjo, konstruktivnim sodelovanjem in mreženjem, kar bo privedlo do zmanjšanja predsodkov, stereotipizacije, rasizma, ksenofobije, islamofobije, konfliktnih situacij -  vse to bo vključeno v odprto-izobraževalno gradivo in video posnetki EURvoice;
  • spodbujati sodelovanje in zagovorništvo mladih s praktično uporabo digitalnih strategij mladinskega dela, povzeto kot interaktivni priročnik EURvoice;
  • ozaveščati o aktivnem državljanstvu in državljanski odgovornosti v mladinskem delu ter pri oblikovalcih politike in financiranju na nacionalni in evropski ravni.

V sklopu projekta bomo vzpostavili platformo za mlade, kjer se bodo lahko srečevali, iskali smernice, izmenjavali znanja in ideje ter pomisleke v zvezi z aktivnim EU državljanstvom, participacijo in državljansko odgovornostjo.

Na platformi želimo na kratek in zanimiv način ponujati informacije ter predstavljati prostor za širšo informacijsko kampanjo o volilnih pravicah državljanov EU. Mladi in mladinski delavci si bodo na platformi lahko ustvarili profile, na njej pa bodo objavljene tudi ideje in pobude za mladinske delavce.

Platforma bo razdeljena na tri razdelke:

  • informativni del; informacije o projektu, njegovih ciljih in partnerjih;
  • virtualna učilnica; različna učna gradiva, multimedija;
  • razdelek za izkušnje uporabnikov in izmenjava informacij

Vpliv projekta bo zajel naslednje ciljne skupine/deležnike:

  • mlade - projekt bo spodbujal državljansko zavzetost in odgovornost med mladimi, ki lahko izkoristijo njegove prednosti s pomočjo načrtovanih multiplikatorjev, da predstavijo inovativno prakso in sprožijo izdelane rezultate projekta.
  • mladinske delavce - večina dejavnosti je usmerjena v usposabljanje in pripravo mladinskih delavcev na te dejavnosti z inovativnimi pristopi, ki temeljijo na odprtem izobraževanju in inovativnih praksah, saj naj bi vodili, spodbujali in zagotavljali digitalno mladinsko delo.
  • osebje mladinskih organizacij - projekt bo povečal ozaveščenost te ciljne skupine o etičnih in organizacijskih vidikih ter zahtevah sodelovanja in zagovorništva mladih ter zagotovil najboljše prakse za praktično uporabo digitalnega mladinskega dela, ki so povzete in deljene kot interaktivni pripomoček EURvoice

Platforma bo na voljo v sedmih jezikih: angleškem, madžarskem, slovaškem, belgijskem, italijanskem, grškem in slovenskem.

Partnerji projekta so:

  • SZUBJEKTIV ERTEKEK ALAPITVANY iz Madžarske
  • GYERMEK- ES IFJUSAGI ONKORMANYZATITARSASAG iz Madžarske
  • CELJSKI MLADINSKI CENTER, JAVNI ZAVOD ZA MLADINSKO KULTURO, IZOBRAZEVANJE, INFORMIRANJE IN ŠPORT iz Slovenije
  • Europsky Dialog iz Slovaške
  • UNIVERSITY OF PELOPONNESE iz Grčije
  • SDRUZHENIE BADESHTETO SEGA iz Bolgarije
  • TDM 2000 INTERNATIONAL iz Italije. 

Projekt je financiran s strani programa Erasmus +.