Kriptovalute, blockchain in digitalna varnost

Kriptovalute, blockchain in digitalna varnost

Celjski mladinski center se je danes, 6. 11. 2018, v Inkubatorju Savinjske regije udeležili predavanja ameriškega strokovnjaka Yaya J. Fanusie s področja kriptovalut, blockchain in varnosti. Predavanje nam je služilo predvsem za pridobivanje znanja o digitalni varnosti, ki ga bomo lahko praktično uporabili za delo v projektu Difens, v sklopu katerega potencialnim mladim podjetnikom nudimo priložnost, da črpajo znanje predvsem iz elektronskega priročnika, ki na inovativen način predstavlja vidike digitalne varnosti v zvezi s pravnimi vprašanji, kibernetsko varnostjo, oceno digitalnega varnostnega tveganja in poslovno digitalizacijo.

 

Tema današnjega pogovora z njim je bila blockchain tehnologija in novi načini kriminala skozi nove finančne tehnologije kot je Bitcoin. Po drugi strani smo izvedeli, na kakšen način lahko inovativna tehnologija pripomore k večji finančni transparentnosti in boju proti kriminalu in korupciji. O tehnologiji veriženja podatkovnih blokov (ang. blockchain) se upravičeno govori kot v tehnologiji, ki bo za nekatere procese v javnem in zasebnem sektorju imela učinke podobnih razsežnosti kot jih je imel internet za marketing.

In če govorimo o blockchain tehnologiji, moramo pričeti pri omembi kriptovalut. Kriptovalute so digitalno sredstvo, zasnovano za izmenjavo. So podvrsta digitalnih valut ter podvrsta alternativnih in virtualnih valut. Njihov namen ni omejen le na finančne institucije, valute in transakcije. Listinjenje podatkov, zaščita identitete, ustvarjanje decentralizirane ekonomije in varno shranjevanje osebnih podatkov predstavljajo le nekaj prvotnih namenov, zaradi katerih je bila tehnologija veriženja blokov (blockchain) ustvarjena. Bitcoin, ki je bil ustvarjen leta 2009, je bila prva decentralizirana kriptovaluta (vir: Kriptovalute in varnost podatkov: https://cryptoworld.si/kriptovalute-varnost-podatkov/).

 

Ob tem smo se vprašali, ali je tehnologija blockchain res varna?

Kriptovalute imajo kot ves čas razvijajoč se del industrije seveda svoj nabor pomislekov v zvezi z varnostjo, toda z dejstvom, da vse več podjetij v različnih industrijah sprejema kriptovalute, se izvaja več poglobljenih raziskav njihove uporabe in koristi ter ustvarja tudi več varnostnih ščitov.

Razprave, ki se vrtijo okoli tehnologije blockchain, trdijo, da je tehnologijo mogoče uporabiti za začetek večjih sprememb v varnostni industriji kot celoti. Pogosto se izpostavlja, da ta tehnologija ni učinkovita le pri poganjanju izmenjave digitalnih valut, temveč se lahko uporabi tudi za krepitev obstoječih varnostnih rešitev in reševanje globalnih varnostnih vprašanj. Uporaba blockchaina niža stroške, povezane s spletnimi transakcijami, obenem pa tudi povečuje legitimnost in varnost.

Čeprav ima blockchain več prednosti pred drugimi sistemi, še obstaja nekaj izzivov v zvezi s skladnostjo, predpisi in izvrševanjem kot so dvojna poraba sredstev, varnost podatkov, čezmejne transakcije, povratne bremenitve, goljufije in reprodukcija valut., ki jih bo treba rešiti.