Drevesna pot celjske kalvarije

Drevesna pot celjske kalvarije

Racio Social v sodelovanju z Mestno občino Celje, vabi na predstavitev treh jesenskih delavnic!

KDAJ? Četrtek, 17. 10. 2024, ob 17.00

KJE? Celjski mladinski center

Drevesna pot celjske Kalvarije je v letu 2024 s strani Mestne občine Celje sofinanciran program za mlade.  Mestna občina Celje vrednoti  prostor kot velik potencial zdravega načina življenja v biološko in kulturno pestrem življenjskem okolju,  namenjenem tudi mladim ljudem. Na tej in na drugih drevesnih poteh je zato ključnega pomena sodelovanje  mladih ne glede na njihov družbeni položaj ali katerokoli drugo osebno okoliščino.

Program sestavljajo štiri delavnice, izvedene v septembru in oktobru 2024. Prve tri delavnice so bile izvedene v obliki sprehoda po poti drevesnih varuhov mestnih vrat do Kalvarije in nazaj.

Zaradi  življenjskega okolja, ki se dnevno spreminja pod vplivi različnih okoljskih dejavnikov, smo jih poimenovali: 

1. Življenjski prostor Kalvarija,

2. Rastlinska in grajena pestrost Kalvarije,

3. Sobivanje v življenjskem prostoru Kalvarija.

4. delavnico, ki bo potekala v četrtek, 17. oktobra ob 17. uri v prostorih Mladinskega centra Celje, pa smo poimenovali Evalvacija in predstavitev zbranih vtisov in fotografij iz predhodno izvedenih treh delavnic. 

Ozadje delavnic  je prežeto z dvema vidikoma prostora, ki sta ju opisala umetnostni zgodovinar in kipar:

Matija Plevnik, umetnostni zgodovinar : "Kalvarija je sakralni kompleks , ki je zaradi slikovitosti, ohranjenosti in umetnostnozgodovinskega pomena pomemben kulturni spomenik."

Marko Pogačnik, kipar: "Nekoč je bil ta prostor naravno svetišče,  od koder elementarna bitja delujejo na okoliški krajinski prostor, zato ga je krščanstvo izbralo za sveti gaj. Dandanes drevesa in ostala rastlinska razrast vzdržujejo povezavo in ohranjajo ravnotežje v prostoru."

Prostorska zaznava je tekla od srečanja pri platanah na parkirišču železnice nad podvozom, drevesnih varuhih mestnega prehoda. Po Teharski cesti, mimo Zgodovinskega arhiva in po mostu čez Voglajno smo prečkali Cesto na grad in se ustavili pri vznožju zelenega griča Kalvarija. Štiri kapelice so skupaj s stopniščem vgrajene v megalit in peljejo do kipcev iz peščenjaka. Podlaga kipcem je spiralno grajen kamniti hrib, ki je skupaj s kipci podoba Golgote. Drobničeva ulica se spusti po Groharjevi ulici nazaj do vznožja Kalvarije.  Spet v mestnem središču smo zaključili druženje in sprehod s poudarkom na ohranitvenem razumevanju življenjskega okolja ter aktivnemu vključevanju mladih v okoljsko gibanje za ohranitev naravne in kulturne dediščine.