Zgodovina legend

Zgodovina legend

1. Stari grad - To je največja srednjeveška trdnjava v Sloveniji in na območju vzhodnih Alp. Prvotni grad je bil zgrajen v drugi polovici 12. stoletja. Znan je postal zaradi gospodov Žovnekov, katerih meteorski politični vzpon, ki ga je vodila spretna politika in špekulativne poroke, je leta 1341 povzročil, da so Celjske grofe povišal v kneze in grad je postal politično središče Srednje Evrope.
Po letu 1456, ko so grofje žal ostali brez dedičev, je grad začel propadati. Danes je dobro obnovljen, saj ponuja čudovite razgledne točke, lepo kavarno in bogat kulturni program, ki vključuje koncerte in zgodovinske prireditve ob vikendih.

2. Mesto pod mestom - V obdobju klasične antike je bil v Celju – nekoč Celeia - dom približno 10.000 duš. Mesto pod mestom je koncept, s katerim razstavljajo ostanke rimske naselbine, ki vključujejo odlično ohranjeno rimsko cesto. Ta pregledno postavljen razstavni prostor "in situ" vas bo popeljal na sprehod skozi davne čase. Morda eden najlepših slovenskih muzejev je leta 2010 je prejel nagrado za najboljšo slovensko arhitekturno rešitev.

3. Narodni dom - Nekoč duhovna in kulturna trdnjava Slovencev v mestu. Zgrajena po načrtih češkega arhitekta V. Hraskega (1879). Ima bogato neorenesančno sprednjo in praznično dvorano, v kateri se odvijajo številni koncerti in vse uradne občinske slovesnosti. Danes je stavba sedež Mestne občine Celje.

4. Foto studio Pelikan - Eden redkih odlično ohranjenih fotografskih ateljejev z zastekljeno strešno konstrukcijo iz 19.stoletja. Od leta 1920 last znanega celjskega fotografa Josipa Pelikana, ki je tu portretiral Celje in njegove prebivalce. Danes je del muzejske zbirke Muzeja novejše zgodovine in obiskovalci lahko spoznajo vsakdan fotografa in izgubljene drobce Celja na starih fotografijah. Ob predhodni najavi je možno fotografiranje v oblačilih iz zgodnjega 20. stoletja.

5. Alma Karlin – Svetovna popotnica, pisateljica in teozofinja, ki se je na pot okoli sveta ( 1919-1928) podala s skromno vsoto in pisalnim strojem, znamenito Eriko. Govorila je več kot ducat svetovnih jezikov, med drugim tudi kitajščino. Po izročilu naj bi jo njena koščena in slabotna postava rešila pred ljudožerci na Papui Novi Gvineji.

6. Stari pisker - V drugi svetovni vojni je bil to zloglasni zapor, v katerem so bili slovenski domoljubi zaprti, mučeni in usmrčeni. Leta 1944 je šesterica drznih aktivistov, v slogu napetih akcijskih filmov, osvobodila 127 zapornikov.

7. Vodni stolp – Življenje ljudi v mestu je že od nekdaj prepleteno z reko Savinjo in tudi poplave so velikokrat prizadele mesto, kar kaže izpostavljena obrambna točka srednjeveškega obzidja – Vodni stolp. Ime je dobil zaradi vzidanega kamna, ki nosi letnico 1672 in reliefno upodobljenega prsta, ki kaže na nivo vode ob poplavi. Danes je vodni stolp eno najboljših koncertnih prizorišč v mestnem jedru.

8. Ljudska posojilnica – Najpomembnejša stavba, ki je nastala v Celju med obema vojnama. Zgrajena po načrtih slavnega arhitekta Jožeta Plečnika. Napetost dveh uličnih parcel, ki se ne stikata pod pravim kotom je Plečnik rešil z vogalnim valjem, ki parceli združuje. Nadzor gradnje ni minil brez degustacije vina, ki je botrovala,  da je arhitekt zelo majavih nog odšel v Ljubljano z vlakom in celo pot prespal.

9. Heraklejevo svetišče – Heraklejevo  svetišče (iz 2. stoletja) stoji ob vznožju Miklavškega hriba. Današnja podoba zgolj v tlorisu (in nekaj izvirnih elementov) nakazuje nekoč reprezentativno svetišče. Številnim domačinom predstavlja lokacija močno energetsko točko, zato je to priljubljena lokacija popotnikov.