Mladi zEko: razstava del slovenskih, hrvaških in srbskih umetnikov

Mladi zEko: razstava del slovenskih, hrvaških in srbskih umetnikov

RAZSTAVA
Mladi zEKO
29.8.2023 ob 18.00h -1.9.2023

Osrednji cilj našega projekta je pokazati, da sta ustvarjalnost in umetnost mladih tudi v najbolj kriznih časih navdih za ekološki napredek ter orodje za spodbujanje aktivacije mladih in trajnostnega načina življenja.

https://www.zavod-burja.si/mladi-zeko/

Ustvarjalnost, neformalno učenje in mladinsko delo povečujejo ustvarjalne in inovativne sposobnosti mladih na mnoge načine, ki so pomembni za aktivacijo mladih. Pri tem ne gre samo za identificiranje pridobljenih veščin in znanj, ampak tudi za spodbujanje ustvarjalnega učenja, prepoznavanje bogastva raznolikosti, povezovanja z različnimi organizacijami, samoiniciativnosti in aktivne vključenosti v družbo.

Med mladimi so potencialni umetniki, filozofi ali obrtniki, ki bodo ustvarjali, sestavljali in nadaljevali bogato evropsko naravno in kulturno tradicijo ter bili nosilci družbenih sprememb.

V projektu zasledujemo PREDNOSTNO PODROČJE socialne vključenosti in raznolikosti, varstvo okolja in boj proti podnebnim spremembam ter spodbujanje aktivnega državljanstva, samoiniciativnosti in podjetništva mladih.

Na temo varstva okolja bomo za mlade izvedli izobraževalno – ustvarjalni proces s tremi ključnimi rezultati, aktivnostmi usposabljanja mladinskih delavcev, mobilnosti mladih ter lokalnih akcij in promocijskih aktivnosti. S tem bomo pozitivno vplivali na aktivacijo mladih, izboljšali njihovo samoiniciativnost, smisel za podjetništvo, samostojnost ter aktivno vključenost v družbo. Sočasno bomo mladinske delavce izobrazili z novimi pristopi k mladinskemu delu, uporabi odprtega in prilagodljivega učenja na podlagi inovativne IKT tehnologije, predvsem z uporabo 3D virtualne resničnosti, ki bodo smiselno nadgradili in povezali mladinsko delo in neformalno učenje ter učinkovito zagotovili sposobnost prilagajanja družbenim, okoljskim in tehnoloških spremembam ter vključevanje mladih manjšinskih pripadnikov v širšo družbo.

V sled reševanja identificiranih potreb in ob upoštevanju relevantnih dokumentov in priporočil so SPLOŠNI CILJI PROJEKTA:

izvesti izobraževalno – umetniški proces na področju varstva okolja skozi sodobno in manjšinsko umetnost, ki bo vključeval fleksibilne pristope k mladinskemu delu in izobraževanju ter aktivaciji mladih manjšinskih pripadnikov,
oblikovati 3 ključne rezultate projekta, in sicer: inovativni Showroom s 3D virtualno resničnostjo ‘Zelena 3D umetnost’, spletno učilnico z učno – dokumentarnim filmom ‘zEKOteka’ ter umetniško izobraževalni vodnik: Zeleni kompas,
aktivno vključiti mladinske delavce, ki bodo izboljšali umetniške in digitalne pristope k mladinskemu delu in najmanj 40 mladih pripadnikov iz sodelujočih držav v aktivnosti projekta, ki bodo izboljšali oblikovalske, likovne, ročne in podjetniške spretnosti skozi temo varstva okolja ter pridobili znanje za učinkovitejše izkoriščanje svojih kulturnih, izobraževalnih in ekonomskih možnosti v družbi,
izvesti mednarodne aktivnosti usposabljanja mladinskih delavcev v Srbiji in Sloveniji ter organizirati mobilnost mladih na Hrvaškem,
razviti mednarodno manjšinsko – kulturno partnerstvo raznovrstnih organizacij iz Slovenije, Hrvaške in Srbije ter izboljšati kakovost dela na področju mladinskega dela in trajnostnega načina vodenja mladinskih organizacij,
skozi lokalne akcije in promocijske aktivnosti vzpostaviti aktivno medsektorsko sodelovanje civilne družbe in mladih s ciljem vzpostavitve sistema informiranja in promocije o trajnostnemu načinu življenja in skupne skrbi za okolje.

Osrednji cilj digitalizacije naravne, kulturne in manjšinske dediščine je v našem primeru omogočiti stalen dostop do določenih dosežkov iz ciljnih regij v Sloveniji, na Hrvaškem in v Srbiji. Pri tem gre za splet ekološkega upravljanja naravnih bogastev in neokrnjene narave, v kombinaciji z zgodovinskimi predmeti ali tradicionalnimi lokalnimi umetnostmi.

 

Našo galerijo in umetnike smo preselili tudi na splet, tako si boste, v primeru da ne morete fizično do naše galerije, lahko ogledali celotno razstavo tudi na spletu.
Avtor/ustvarjalec/mentor razstave pa bo v pogovoru sam predstavil svoje delo in sebe.
Vabljeni da si ogledate tudi ostale pogovore in razstave na naši youtube strani:
https://www.youtube.com/channel/UC8SCqsfPS3pvnuXjyEmalww

Kustos in umetniški vodja:
Miha Erič
General manager:
mag. Natalija Šepul Erič
+38640133718
info@salsaverde.art