Predstavitev projekta

Predstavitev projekta

V trenutnem času se naša družba sooča z družbenimi in okoljskimi izzivi, še posebej s podnebnimi spremembami. Kljub prizadevanjem mednarodnih in nacionalnih odločevalcev študije kažejo, da sta ekološka odzivnost in osebna odgovornost za zmanjševanje obremenitve okolja žal še vedno nizki. Projektni partnerji, združeni v projektu Young wECO, smo ugotovili, da so mladi v sodelujočih organizacijah na splošno relativno ekološko ozaveščeni, bolj problematične pa so njihove osebne navade, veščine in odnos do podnebnih sprememb in trajnostnega razvoja.

Poleg tega smo projektni partnerji prepoznali izzive, povezane s pomanjkanjem zavedanja mladih o odgovornem ravnanju z odpadki in ponovni uporabi rabljenih stvari, odgovornim in kritičnim odnosom do trajnostne potrošnje ter odgovornim uživanjem hrane. Nizek je tudi interes za reševanje okoljskih problemov, ki zadevajo lokalno in širšo skupnost, ter konstruktivno sodelovanje v dejavnostih, ki prispevajo k trajnostnemu načinu življenja.

Ciljne skupine projekta:

  • mladi
  • mladi s priseljenskim ozadjem, iz pretežno podeželskega okolja
  • mladinski delavci, večinoma pripadniki manjšin iz nekdanje Jugoslavije, ki živijo zunaj matičnih držav zaradi različnih zgodovinskih, gospodarskih, družbenih ali kulturnih razlogov.

S projektom želimo MLADE SPODBUJATI IN PODPIRATI TER AKTIVNO VKLJUČITI V VARSTVO OKOLJA. Za dosego tega cilja bomo uporabili UMETNIŠKI IN KREATIVNI PRISTOP. Pri oblikovanju rezultatov projekta bomo uporabili odpadne materiale. Mladi in mladinski delavci bodo skozi umetniško ustvarjanje spoznavali pomen recikliranja in uporabe odpadkov v umetnosti. Poleg ozaveščanja o varovanju okolja bodo mladi spoznavali tudi odnos do narave ter razvijali čut in skrb za okolje.

Projekt bo prinesel tri ključne oprijemljive rezultate, in sicer 3 učna orodja za mladinsko delo:

  • ZELENI KOMPAS, umetniški in izobraževalni vodnik po zelenih točkah v lokalnih skupnostih,
  • zEKOteko, spletno učilnico z izobraževalnim dokumentarnim filmom,
  • Inovativno razstavo virtualne resničnosti 'ZELENO 3D UMETNOST'.

V projektu bomo kot promocijski material izdelali tudi spletni katalog 'Zelena umetnost' in unikatne umetniške razglednice.

Partnerji projekta: 

  • Zavod Burja, Rimske Toplice, Slovenija
  • Celjski mladinski center, Slovenija
  • Likovni centar Vivoda, Zagreb, Hrvatska
  • Hrvatsko kulturno prosvjetno društvo Matija Gubec, Tavankut, Srbija

Projekt je financiran s strani programa Erasmus +.