Priročnik MENTOR UP

Priročnik MENTOR UP

Cilj tega priročnika je zagotoviti strukturiran in strokoven nabor orodij, metod in postopkov, uporabnih za mentorje, ki delajo s prostovoljci evropske solidarnostne enote. Priročnik vas bo vodil skozi 8 različnih poglavij, ki ustrezajo temam, opredeljenim med analizo potreb po usposabljanju Mentor Up. Ta analiza potreb opredeljuje potrebe mentorjev po usposabljanju in vrsto usposabljanja, ki je potrebna za pridobitev kompetenc, potrebnih za dobrega mentorja. Mentorji so v procesu analize potreb poudarili in opredelili kompetence. Zato je pred vami priročnik, ki bo obravnaval ugotovljene potrebe in kompetence, in upamo, da se bo na ta način mentorska storitev, ki je na voljo prostovoljcem ECS, izboljšala z bolj strokovnim pristopom.

Metodologija usposabljanja je razvita na podlagi analize potreb po usposabljanju ciljnih skupin (mentorjev in prostovoljcev) in zagotavlja vsa potrebna orodja, ki jih potrebujejo za boljše rezultate pri svojem delu.

Na naslednjih straneh najdete 8 različnih poglavij, ki so strukturirana na enak način. V vsakem poglavju najdete dve konkretni dejavnosti. Vsaka posamezna dejavnost ustreza kompetenci, ki jo je mogoče izboljšati, če jo izvaja mentor s svojim prostovoljcem ESC. Vsaka dejavnost se lahko izvaja samostojno, vendar je za bolj poglobljeno izboljšanje kompetenc priporočljivo, da se izvaja po vrstnem redu, kot so napisane, saj bodo mentorja in prostovoljca vodile skozi vse faze procesa mentorstva.

Svoje kompetence boste lahko izboljšali skozi teorijo in prakso (vaje so tudi del priročnika) na naslednjih 8-ih področjih:

1. MENTORSKI ODNOS                                                                                   

2. KOMUNIKACIJA V PROCESU MENTORSTVA                                         

3. VODENJE PROCESA MENTORSTVA                                                       

4. ODZIVANJE NA POTREBE                                                                       

5. PSIHOSOCIALNA PODPORA                                                                   

6. STROKOVNO IZPOPOLNJEVANJE                                                         

7. MEDKULTURNA OBČUTLJIVOST V MENTORSKEM ODNOSU          

8. MOTIVACIJA