Predstavitev projekta

Predstavitev projekta

Celjski mladinski center je postal projektni partner pri projektu MENTOR UP, ki spada pod Ključni ukrep 2 - Sodelovanje za inovacije in izmenjava dobrih praks - Strateška partnerstva na področju mladine. Projektni konzorcij tvori pet organizacij iz Španije, Srbije, Severne Makedonije in Slovenije. 

Projekt se je razvil kot odgovor na rezultat raziskave, na podlagi katere je organizacija prijaviteljica, s pomočjo partnerskih organizacij, ugotovila, da so mladi, ki so vključeni v projekte Evropske solidarnostne enote in Erasmus + projekte v vlogi mentorjev, pogosto nekvalificirane ali pa premalo kvalificirane osebe.

Poleg tega se pojavljajo tudi drugi problemi kot so pomanjkanje virov, metod in instrumentov za razvoj zainteresiranih mladih, ki bi želeli biti mentorji v projektih Evropske solidarnostne enote, obstajajo pa tudi nekatere omejitve glede informacij in znanja, ki so na voljo za pripravo bodočih mentorjev v projektih ESE. Zaradi velikega števila pristopov, na katere se lahko organizacije oprejo na mnogo različnih načinov, ni zagotovljenega enakega obravnavanja, podpore in možnosti, da se prostovoljcem EVS / ESE ponudi shemo skupnega razumevanja, osebnega in poklicnega razvoja na prostovoljnih aktivnostih v tujini.

Opazili smo tudi, da ne obstaja splošen standard profila mlade osebe, ki bi se želel zaposliti kot mentor, ki bi mlademu pomagal ugotoviti, ali je sploh primeren za tak položaj. Poleg teh se pojavljajo tudi drugi problemi, kot so nizke možnosti organizacij, da investirajo v profesionalizacijo ali razvoj bodočih mentorjev, ki bodo sodelovali v projektih ESE, predvsem zaradi nizkih razpoložljivih virov in majhnega števila usposabljanj, ki se izvajajo na nacionalni ali mednarodni ravni.

Pomanjkanje usposobljenosti mentorjev, ki se ukvarjajo s to dejavnostjo, ima običajno posledice, ki vplivajo na vključene prostovoljce, in sicer v obliki demotivacije, pomanjkanja strukture in orientacije glede na njihovo osebno pot in povzroča zmedo, kakšna je njihova natančna vloga v projektu.

Cilji projekta so:

  • ozaveščanje o nujnosti določitve splošnejšega razumevanja mentorske službe v okviru projektov ESC, vloge in odgovornosti mentorjev
  • ustvariti gradivo za usposabljanje mentorjev glede na njihove potrebe
  • ustvariti brezplačno spletno platformo za učenje na daljavo
  • spodbujati sodelovanje na evropski ravni in med partnerji, vključenimi v projekt, ter ustvariti prostor za nadaljnje pobude
  • promocija Evropske solidarnostne enote

Partnerji projekta so:

  • AYUNTAMIENTO DE QUART DE POBLET iz Španije
  • BACKSLASH iz Španije
  • UDRUZENJE GRADJANA BUM iz Srbije
  • Zdruzhenie na gragani AMPERSAND Skopje - centar za razvoj na veshtini i kompetenci iz Repubilke Severne Makedonije
  • CELJSKI MLADINSKI CENTER, JAVNI ZAVOD ZA MLADINSKO KULTURO, IZOBRAZEVANJE, INFORMIRANJE IN SPORT iz Slovenije.

Projekt je financiran s strani programa Erasmus +.