Velika večina Evropejcev (86 %) meni, da bi moral vsak govoriti vsaj en tuji jezik, skoraj trije od petih (59 %) pa lahko govorijo v enem. To so nekateri od rezultatov nove raziskave Eurobarometra o „Evropejcih in njihovih jezikih“, ki jo je Komisija objavila danes.
Raziskava, ki sovpada s svetovnim dnevom kulturne raznolikosti, poudarja vse večje priznavanje pomena jezikovne raznolikosti pri krepitvi kulturnega razumevanja, gospodarskih priložnosti in socialne kohezije v Evropi. Večjezičnost je s 24 uradnimi jeziki ter približno 60 regionalnimi in manjšinskimi jeziki, ki se govorijo v Evropski uniji, živahen primer evropske kulturne raznolikosti.
Ključne ugotovitve raziskave Eurobarometer:
Komisija spodbuja jezikovno raznolikost v Evropski uniji s projekti, ki se financirajo iz programov Erasmus+ in Ustvarjalna Evropa.
Kar zadeva znanje tujih jezikov, raziskava Eurobarometra kaže pozitiven, čeprav skromen napredek od zadnje raziskave leta 2012:
S tem se EU približa svojemu cilju za mlade, določenemu v priporočilu Sveta iz leta 2019 o celovitem pristopu k poučevanju in učenju jezikov, in sicer pridobiti znanje jezika šolanja in še dveh drugih jezikov pred koncem srednješolskega izobraževanja.
Več informacij in celotno poročilo o raziskavi najdete tukaj.